Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Tak oszukasz głód i nie przytyjesz (2024)

Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Tak oszukasz głód i nie przytyjesz (1)

Autor

Dietetyk Karolina Topolska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

4 min czytania

Zwiększony apetyt może sprawiać nie lada problem, jeśli nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować. Aby sobie z nim poradzić, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian do swojego codziennego sposobu odżywiania. Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Jakie produkty są sycące, ale niskokaloryczne? Jak oszukać głodny żołądek? Na pytania odpowiedzi udziela dietetyczka Karolina Topolska.

Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Tak oszukasz głód i nie przytyjesz (2)

Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Tak oszukasz głód i nie przytyjesz | M-Production / Shutterstock

Co zapycha żołądek, a nie tuczy?

Witam serdecznie, mam na imię Kamil, mam 48 lat i piszę do pani z prośbą o pomoc oraz poradę. Chciałbym opowiedzieć swoją historię, aby lepiej zobrazować, dlaczego szukam informacji na temat produktów, które zapychają żołądek, ale nie tuczą.

Od zawsze prowadziłem aktywny tryb życia. Jako młody chłopak regularnie uprawiałem sport – grałem w piłkę nożną, biegałem, chodziłem na siłownię. Moja dieta była zrównoważona, a metabolizm szybki, dzięki czemu nie musiałem się martwić o swoją wagę. Jednak z biegiem lat, zwłaszcza po czterdziestce, zauważyłem, że mój tryb życia uległ zmianie. Praca biurowa, długie godziny spędzone przed komputerem i stres związany z obowiązkami zawodowymi zaczęły odbijać się na moim zdrowiu i wyglądzie.

W ostatnich miesiącach zauważyłem, że mój apetyt znacznie się zwiększył. Często sięgam po przekąski między posiłkami, a wieczorne podjadanie stało się normą. Niestety, zaczęło to wpływać na moją sylwetkę – przybyło mi kilka kilogramów, a brzuch zaczął się niepokojąco zaokrąglać. Zaniepokojony tym stanem rzeczy, postanowiłem poszukać pomocy i dowiedzieć się, jak mogę kontrolować swój apetyt i spożywać mniej kaloryczne posiłki, które jednak będą dawały uczucie sytości.

Co syci i ma mało kalorii? Jakie produkty spożywcze są najbardziej sycące, a jednocześnie niskokaloryczne? Chciałbym wiedzieć, co mogę jeść, aby czuć się pełnym, ale nie dostarczać organizmowi zbędnych kalorii.

Co najbardziej zapycha żołądek? Jakie pokarmy najlepiej zapychają żołądek, tworząc uczucie sytości? Czy są to głównie produkty bogate w błonnik, a może istnieją inne, równie skuteczne rozwiązania? Jakie produkty bogate w błonnik są najbardziej polecane dla osób chcących schudnąć? Jak mogę wprowadzić więcej błonnika do mojej diety w sposób smaczny i prosty?

Jak wywołać uczucie sytości? Jakie strategie mogę zastosować, aby wywołać uczucie sytości? Czy istnieją konkretne techniki lub nawyki żywieniowe, które mogą pomóc w kontroli głodu?

Jak oszukać głodny żołądek? Czy są jakieś sprawdzone metody na oszukanie głodnego żołądka, aby zmniejszyć apetyt? Czy picie wody przed posiłkiem lub jedzenie małych porcji co kilka godzin naprawdę działa?

Jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w kontekście kontroli apetytu? Czy picie wody może naprawdę pomóc w zmniejszeniu głodu, a jeśli tak, to ile wody powinienem pić dziennie? Jakie nawyki żywieniowe powinienem wprowadzić, aby lepiej kontrolować swoje jedzenie? Czy istnieją jakieś konkretne godziny posiłków lub schematy, które pomagają w zarządzaniu apetytem?

Chciałbym wrócić do formy i czuć się dobrze w swoim ciele, a kontrolowanie apetytu jest kluczowym krokiem na tej drodze. Będę wdzięczny za wskazówki w tym temacie. Pozdrawiam, Kamil.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dietetyczka wyjaśnia, co zapycha żołądek, a nie tuczy

Zacznę od aspektu związanego z wymienionym w pytaniu zwiększonym apetytem. Należy pamiętać, że apetyt, czyli łaknienie ma przede wszystkim podłoże psychologiczne związane na przykład z podanym przez pana stresem. Nadmierny stres może wpływać zarówno na zmniejszenie, jak i na zwiększenie apetytu. Z tego względu warto zadbać o swoją dietę poprzez spożywanie regularnych i zdrowych posiłków mniej więcej 4-5 razy w ciągu dnia. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości i jakości snu oraz zredukowaniu nadmiernego stresu.

Co zrobić, by zwiększyć tzw. uczucie sytości po posiłku lub ogółem w ciągu dnia? Przede wszystkim warto zadbać o regularne spożywanie różnorodnych potraw. Najlepiej, by było to od 4 do 5 posiłków dziennie, by w podobnych odstępach czasowych dostarczać organizmowi energii oraz niezbędnych składników odżywczych.

W swojej diecie powinno się umieścić warzywa, owoce czy pełnoziarniste produkty zbożowe, które są źródłem błonnika pokarmowego. Odpowiednie spożycie błonnika może znacząco wpłynąć na zwiększenie objętości spożytego pożywienia i w konsekwencji zwiększenia uczucia sytości. Większość warzyw oraz owoców zalicza się do produktów niskokalorycznych, a przy tym bogatych w witaminy oraz składniki mineralne. Zachęcam, by zadbać o to, by przede wszystkim warzywa znalazły się u pana na talerzu w większości posiłków.

Kolejnym ważnym aspektem jest podaż produktów bogatych w białko na przykład chudych mięs, ryb, jaj, produktów mlecznych czy nasion roślin strączkowych. Proteiny mają bardziej znaczący wpływ na sytość, aniżeli tłuszcze czy węglowodany. W kontekście węglowodanów warto wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Bardzo istotne będzie też odpowiednie nawodnienie organizmu. Ogółem przyjęło się, iż osoba dorosła powinna wypijać mniej więcej od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Jeżeli jednak chcemy być bardziej precyzyjni, to możemy pomnożyć 25-30 ml przez naszą masę ciała w kilogramach.

Należy ograniczyć konsumpcję artykułów wysoko przetworzonych oraz bogatych w cukry proste, które nie mają korzystnego wpływu na kontrolę apetytu, a sytości dostarczają jedynie na krótki czas.

Karolina Topolska, Dietetyk

Dietetyk kliniczny, absolwentka studiów licencjackich na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Obecnie w trakcie studiów magisterskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • odchudzanie
  • zdrowe odchudzanie

Rekomendowane dla Ciebie

  • Oto produkty, które zapychają jelita. Wyrzuć je z diety [LISTA] To, co jesz, ma ogromny wpływ na twoje ciało i zdrowie. Niektóre pokarmy mogą wręcz zapychać jelita i doprowadzać do nagminnych zaparć. Zdecydowanie lepiej ich... Hanna Szczygieł
Co zapycha żołądek, a nie tuczy? Tak oszukasz głód i nie przytyjesz (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Nathanael Baumbach

Last Updated:

Views: 6136

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanael Baumbach

Birthday: 1998-12-02

Address: Apt. 829 751 Glover View, West Orlando, IN 22436

Phone: +901025288581

Job: Internal IT Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Motor sports, Flying, Skiing, Hooping, Lego building, Ice skating

Introduction: My name is Nathanael Baumbach, I am a fantastic, nice, victorious, brave, healthy, cute, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.